Ztratím psa

Co dělat, když se vám ztratí pes?

Po ztrátě se snažte co nejdéle zůstat na místě, pes se většinou vrací, i když někdy až za několik hodin. Pokud na místě zůstat nemůžete, alespoň nechte zde bundu, deku z auta ap. a na místo se vracejte, je pravděpodobné, že tam psa najdete.

Pokud se pes pohybuje přibližně ve stejném okruhu a vy ho nemůžete chytit, neboť pokud vám někdo hlásí, že byl viděn a než do místa dojedete, opět je pryč, zkuste na toto místo dát jeho pelech a misky a kontrolovat po hodině, jestli se tam najde. Pokud máte v okolí stopovacího psa, může pomoci i on, některé psy vystopoval pes myslivce, jiné záchranářský pes, některé si dokonce páníček podle stop ve sněhu vystopoval sám. Pokud pes nereaguje, je vyděšený, nežere, nedá se odchytit, kontaktujte odchytovou službu, kt. má uspávací pušku.

Kontaktujte policii, nejlépe obě, i když odchyt psů zajišťuje městská.

Informujte pošťáky a popeláře v daných regionech a poproste je o pomoc, jsou velmi všímaví a o psech mají dobrý přehled. Mohou pomoci i řidiči autobusů a v zimních měsících i řidiči sněžných pluhů, případně lesáci a hasiči a pracovníci ČEZu, likvidující sněhové polomy a spadlé vedení. Pokud pes utekl v přírodě, pak pomoci mohou také pracovníci správy národních parků a ochránci přírody, kontrolující terén.

Kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat a nahlašte jim ztrátu, pokud bylo vaše zvíře čipované.

Kontaktujte Plemennou knihu a nahlašte jim ztrátu tetovaného zvířete, v případě, že by je kontaktoval někdo, kdo by chtěl dodatečně zvířeti vystavit PP. Najdete ji zde Český kynologický svaz a zde Českomoravská kynologická jednota, či Českomoravská kynologická unie. Oslovte rovněž příslušný chovatelský klub a nahlašte ztrátu poradci plemene a poproste ho, aby ji inzeroval na klubových stránkách.

Pokud byl pes určité rasy nebo kříženec této rasy, dejte inzerát i na příslušné plemeno v nouzi, viz zde seznam plemen v nouzi - napište administrátorovi stránek nebo alespoň do návštěvní knihy a nezapomeňte napsat kdy a kde se pes ztratil a mail a telefon na vás. Pokud se pes ztratil ve vesnici, připojte i okres, protože jména některých vesnic jsou častá a není výjimkou, když se stejnojmená obec vyskytuje i v 5 okresech.

Využijte i diskuzní pejskařská fóra, chovatelské a klubové stránky příslušného plemene, pokud byl pes čistokrevný, okolní cvičáky, kluby agility a místa, kde se scházejí pejskaři.

Rozešlete internetovou zprávu nebo fotku a popis útulkům, obvolejte útulky a záchytné kotce, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů - jejich provozovatelé a zaměstnanci někdy nikam ztráty nezaznamenávají, či výměna informací mezi pracovníky vázne, je lepší útulky přímo navštívit. Kontaktujte nejen útulky ve vašem okresu, ale i v okresech sousedních. Podívejte se i na stránky okolních zahraničních útulků, protože zvíře nezná před hranicí ostych. Můžete přidat inzerát i do zahraniční inzerce.

Vylepte letáky na frekventovaná místa v místě ztráty zprávu o ztrátě, nejlépe s fotkou a odměnou, vhodná místa: hospoda, samoobsluha, škola - děti jsou velmi všímavé (mnoho psů bylo nalezeno právě díky dětem, které si předávaly o psu informace), úřad, autobusová zastávka, nádraží, obchody se psím krmivem, veterina ap., určitě se vyplatí výlep i po okolních benzinkách (i na výlep na benzince se psi našli, zejména ti, které odvezli chalupáři), i v čekárnách lékařů (praktický a gynekolog mají největší návštěvnost a lidé se tam značně nudí a zevlují, co by kde přečetli), inzerát možno podat i do veterinárního měsíčníku, který odebírají veterináři (je to dražší a pomalejší, můžete veterináře obvolat či obeslat mailem, pokud se vám nechce čekat, až to vyjde a utrácet) a časopisu Myslivost, někdy pomůže i článek či placená inzerce v Blesku ap. (Pokud chcete článek, záleží, jak dojemný a úpěnlivý příběh si dokážete vykouzlit, aby to oslovilo bulvár.) V poslední době se nejvíce psů našlo právě díky letákům a hlášením místního rozhlasu a inzerci v regionálních tištěných novinách.

Nechte vyhlásit ztrátu místními rozhlasy v obci a okolí, poproste i rozhlasové stanice, aby ztrátu vyhlásily, někdy ochotně vyhoví a velmi to pomáhá. Vstřícné je např. rádio Blaník, zde je bezplatná linka, kam namluvit do vzkazu ztrátu pejska 800 109 109. Každý večer vysílají ztracená zvířata. Možno i vyhlášení při hromadných akcích (výstavy, závody, sportovní utkání, ples aj.).

Navštívte myslivecká sdružení, veterináře a lesníky v okolí a informujte je o ztrátě.

Zavolejte na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat a poproste je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku a na internetových stránkách obce a místním rozhlasem, ev. na úřední desce obce.

Poproste technické služby, dálniční službu a kafilerii o pomoc, kdyby se zvíře našlo např. přejeté u silnice, aby vám jejich pracovníci dali vědět, někde se sběrem mrtvých těl zvířat zabývá městská policie. Informujte též hasiče, pokud by se zvíře stalo účastníkem nějaké nehody, budou o něm vědět.

Dejte inzeráty na internet do rubrik útulků, pokud mají ztráty a nálezy, ev. návšětěvní knihu (i když jste jim to nahlásili telefonicky, což útulky vyžadují, toto poslouží jako informace pro veřejnost, pokud by někdo, kdo psa našel, hledal, jestli se po něm někdo nepídí, využijte i facebook.

Inzerát dejte rovněž dát do místních novin, tiskové podoby - většina měst a obcí má měsíčníky vydávané příslušnou radnicí a distribuované zdarma všem do schránek, využít lze i www.denik.cz, kde je papírová i internetová inzerce, ev. využijte lokálních internetových inzertních novin, rádií ap.

Jakmile se pes najde, je třeba vybavit každý z jeho obojků známkou, na které bude vyražen telefon majitele. Nechte psa načipovat a přihlásit do Národního registru. Dříve či později v rámci EU bude čipování psů patrně povinné celoplošně, takže si ušetřete nervy a nám práci a udělejte to hned. Pokud vám pes utekl na Silvestra, je nutné ho příště zavřít dříve a věnovat zvýšenou pozornost celému období svátků, lidé začínají s petardami už o Mikuláši a táhne se to až do 1. týdne roku. Pro psa není problém zdemolovat plot nebo přeskočit i výšku 2 metry, pokud je vyděšený a má pocit, že mu jde o život, také v tomto stavu uběhne větší vzdálenost a hůře trefí pak domů.


OTEVŘENO PRO VEŘEJNOST

PONDĚLNÍ - ZAVŘENO 
ÚTERÝ - ZAVŘENO 
STŘEDA - ZAVŘENO 
ČTVRTEK - 15-17 HODIN
PÁTEK - 14-15 HODIN 
SOBOTA - 14-16 HODIN
NEDĚLE - 14-16 HODIN

V případě zájmu o venčení

mimo otevírací dobu

volejte na 724 813 222

Útulek podporují: